Ήττα για ΑΕΛ στη Λάρνακα

Την τρίτη σερί της νίκη και 17η συνολικά στη φετινή σεζόν πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ κερδίζοντας με 84-65 την ΑΕΛ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για την ομάδα της Λάρνακας οι Κουέντιν Σνάιντερ (13 πόντους, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και Τζέσι Χαντ (17 πόντους, 1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

H AΕΛ πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης με τον Ρίλεϊ (0-2), ενώ στο 5΄ με τρίποντο του ίδιου καλαθοσφαιριστή απέκτησε διαφορά με διψήφιο αριθμό (4-14). Η ίδια απόσταση χώρισε τις δύο ομάδες και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-24).

Στο 13′ η Πετρολίνα ΑΕΚ πλησίασε στους δύο πόντους (26-28) με το λέι απ του Μαντοβάνη και πήρε προβάδισμα στον αγώνα με 36-35 μετά το καλάθι του Γκουνγουίν στο 17′. Οι «κιτρινοπράσινοι» στο 19′ ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (41-37) που μειώθηκαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-40), μετά από βολή του Ρίλεϊ και λέι απ του Γρίβα.

Στο 27′ ο Φενέρ ισοφάρισε για λογαριασμό της ΑΕΛ σε 52-52, ενώ στο 19′ η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (56-54) μετά τις βολές του Ρίλεϊ. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με επτά πόντους του Σιζόπουλου και έτσι ανέβασαν τη διαφορά στους εννέα (63-54).

Η Πετρολίνα ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο κρατήθηκε μπροστά στο σκορ αυξάνοντας τη διαφορά κατά δέκα πόντους (σ.σ. πέτυχε 21 έναντι 11 της ΑΕΛ) και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 84-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 41-40, 63-54, 84-65