Ανατροπή με Μπαπέ η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν διεύρυνε σε 22 αγώνες το αήττητο σερί της (19-3-0) απέναντι στην Σεντ Ετιέν, ανεξαρτήτου έδρας και διοργανώσεων, την οποία νίκησε απόψε (26/02) στο «Παρκ ντε Πρενς» με 3-1, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Περίπου 10 χρόνια πέρασαν από την τελευταία φορά που είχαν πανηγυρίσει «τρίποντο» οι «Στεφανουά» απέναντι στους «πρωτευουσιάνους» στο Παρίσι, και συγκεκριμένα από τον Νοέμβριο του 2012. Με τη σημερινή έχουν γνωρίσει 15 ήττες, ενώ τρία ματς έληξαν ισόπαλα!

Η Παρί συνήλθε γρήγορα μετά την «σφαλιάρα» από τη Ναντ (3-1), κάνοντας ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, η οποία μοιάζει, πλέον, τυπική υπόθεση.

Παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 48ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Ντάντε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η Νις έφυγε «αλώβητη» από την έδρα της Στρασμπούρ (0-0), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ligue 1

Οι γηπεδούχοι μετά το εκτός έδρας 2-2 με την Σεντ Ετιέν έχασαν την ευκαιρία να επιστρέψουν στα «τρίποντα», παρ΄ όλα αυτά παραμένουν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League, καθώς απέχουν μία νίκη από τη σημερινή τους αντίπαλο, η οποία με την Μαρσέιγ (έχει ματς λιγότερο) «μοιράζονται» την 2η θέση.

Την κόκκινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης είδε ένας ακόμη παίκτης της Νις, ο Τζάστιν Κλάιφερτ, μόνο που ο Ολλανδός επιθετικός είχε γίνει ήδη αλλαγή στο 66ο λεπτό με τον Μπουνταουΐ και αποβλήθηκε ενώ ήταν στον πάγκο.