Κοντόγκμπια και Λόντι έκαναν τη διαφορά για την Ατλέτικο

Με τον Τζόφρι Κοντόγκμπια να «σερβίρει» και τον Βραζιλιάνο, Ρενάν Λοντί, να «εκτελεί» η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Θέλτα στο «Μετροπολιτάνο» και ανέβηκε στην 4η θέση της La Liga, αλλά με δύο ματς περισσότερα από την Μπαρτσελόνα που ακολουθεί σε απόσταση ενός… «τρίποντου».

Οι «ροχιμπλάνκος» μετά το 3-0 στην Παμπλόνα επί της Οσασούνα φαίνεται να ξαναβρίσκουν τα πατήματά τους σε μία εξαιρετικά κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος. Απόψε απέναντι στο συγκρότημα του Βίγκο ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη βραδιά τον μέσο από την Κεντροαφρικανική Δημοκρατία, Τζόφρι Κοντόγκμπια, ο οποίος με δύο ασίστ έδωσε την ευκαιρία στον Ρενάν Λοντί να σκοράρει ισάριθμες φορές και να χαρίσει την τεράστια νίκη στους «ροχιμπλάνκος».

Ο Τιμπό Κουρτουά κράτησε «όρθια» την Ρεάλ Μαδρίτης στο 80ό λεπτό με τη σωτήρια διπλή απόκρουση που έκανε και τρία λεπτά μετά ο Καρίμ Μπενζεμά χάρισε το «τρίποντο» στην Ρεάλ Μαδρίτης στο «Βαγέκας» απέναντι στην Ράγιο Βαγεκάνο με 1-0.

Ένα 24ωρο πριν το μεγάλο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, όπου η δεύτερη της κατάταξης, Σεβίλη θα υποδεχθεί την Μπέτις, οι «μερένγκες» αύξησαν τη διαφορά τους στο +9 από την ομάδα του Χουλέν Λοπετέγκι, η οποία καλείται την Κυριακή (27/02) να νικήσει τη «μισητή» αντίπαλό της για να μείνει σε… τροχιά τίτλου.