Η Κάλιαρι έκοψε το δρόμο της Νάπολι προς την κορυφή

Η Νάπολι δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό απ’ τη Σαρδηνία, μένοντας στο 1-1 με την Κάλιαρι στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A κι έχασε τεράστια ευκαιρία για να «πατήσει» στην κορυφή, πιάνοντας τη Μίλαν στους 56 βαθμούς.

Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη (μπήκε αλλαγή στο γήπεδο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στη θέση του Νταλμπέρτ) έκοψε το δρόμο των «παρτενοπέι» προς το πιο υψηλό σκαλί του βαθμολογικού πίνακα, σε μία τρομερή αγωνιστική, όπου απέτυχαν να νικήσουν και οι πέντε πρώτες ομάδες της βαθμολογίας.

Η Κάλιαρι μάλιστα (που παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη) έφτασε ένα… βήμα απ’ τη μεγάλη νίκη, έχοντας πάρει προβάδισμα στο σκορ απ’ το 58′ με τον Περέιρο, όμως ο Βίκτορ Οσιμιέν με εντυπωσιακό άλμα και κεφαλιά στο 87′ «έσωσε» τουλάχιστον το βαθμό για τους Ναπολιτάνους που βρίσκονται πλέον στο -2 απ’ την πρώτη θέση.

Τα δύο πρώτα γκολ του Μάρκο Αρναούτοβιτς μέσα στο 2022, χάρισαν στην Μπολόνια μία πολύ σημαντική νίκη (και μάλιστα με ανατροπή) επί της Σπέτσια με 2-1, στο τελευταίο παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής της Serie Α κι έβαλαν… φρένο στον «κατήφορο» των «ροσομπλού», που μετρούσαν 4 ήττες και μία ισοπαλία σε πέντε αγώνες απ’ την αρχή του έτους.

Η Σπέτσια αιφνιδίασε την Μπολόνια και πήρε προβάδισμα με τον Μανάι στο 11′, όμως ο διεθνής Αυστριακός επιθετικός με δύο προσωπικά γκολ στο 40′ και στο 84′, έδωσε στην ομάδα του την πρώτη νίκη της στο 2022 και απομάκρυνε οριστικά τον όποιον κίνδυνο είχε, για να… μπλέξει με την «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα.

Νωρίτερα η Νάπολι δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό απ’ τη Σαρδηνία, μένοντας στο 1-1 με την Κάλιαρι στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A κι έχασε τεράστια ευκαιρία για να «πατήσει» στην κορυφή και να πιάσει τη Μίλαν στους 56 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Γιουβέντους-Τορίνο     1-1