Τεράστια ανατροπή η Κολωνία – “Πεντάρα” η Μπάγερν

Δύο στα τρία έκαναν οι γηπεδούχοι στα βραδινά ματς του «πρώτου πιάτου» της 16ης αγωνιστικής της Bundesliga, με την Κολωνία να φτάνει σε τεράστια ανατροπή στην «Βολκσβάγκεν Αρένα» επί της Βόλφσμπουργκ.

Το αήττητο σερί των τριών τελευταίων αγώνων της Χέρτα σταμάτησε στην «Mewa Arena», όπου η Μάιντς έκανε «πάρτι» στην άμυνα των Βερολινέζων (4-0), επιστρέφοντας στα «τρίποντα» μετά την ήττα από την Μπάγερν.

Σε μία τεράστια ανατροπή έφτασε η Κολωνία στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, η οποία όχι μόνο δεν συνήλθε μετά το «χαστούκι» από την Στουτγκάρδη (0-2), αλλά γνώρισε και δεύτερη σερί ήττα στο σπίτι της, αυτή την φορά με 2-3. Μέχρι το 73ο λεπτό οι «Λύκοι» είχαν το προβάδισμα, αλλά οι «τράγοι» κατάφεραν με δύο γκολ σε 17 λεπτά να κάνουν το 3-2 και να πλησιάσουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Μετά από σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς «τρίποντο» (2 ήττες, 2 ισοπαλίες) η Αρμίνια εκμεταλλεύθηκε την έδρα της κι επιβλήθηκε με 2-0 της Μπόχουμ, ωστόσο, απέχει ακόμη τέσσερις βαθμούς από την 15η θέση που δίνει την παραμονή στην κατηγορία.