Στα σημεία και στις λεπτομέρειες προηγείται η Ομόνοια, καλείται να βγάλει αντίδραση η ΑΕΛ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ 0-1

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με την Ομόνοια να υπερέχει στα σημεία και τις λεπτομέρειες και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0. Το γκολ του Λέτσιακς, μπορούσε να αποφευχθεί αν λειτουργούσε καλύτερα τόσο ο Βοζίνια, όσο και η άμυνα των “γαλαζοκιτρίνων”. Ο Κέρκεζ θα πρέπει να αλλάξει πράγματα στην επανάληψη αν η ΑΕΛ θέλει βαθμολογικό κέρδος από τον αγώνα.

Το πρώτο 15λεπτο του ντέρμπι κύλησε με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία ευκαιρία με πρώτη την Ομόνοια με τον Τσέποβιτς να σημαδεύει το δοκάρι και την ΑΕΛ να απαντά με την κεφαλιά του Ριστέφσκι να πηγαίνει στην αγκαλιά του Ουζόχο. Οι δύο ευκαιρίες ήταν ότι καλύτερο είχαμε στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να προσέχουν περισσότερο τις άμυνες τους.

Στο 33΄ ήρθε το γκολ στον αγώνα με τους φιλοξενούμενους μετά από κόρνερ να καταφέρνουν να σκοράρουν με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, του Λέτσιακς. Ο Βοζίνια έκανε λάθος εκτίμηση στη φάση, αφού μπορούσε άνετα να διώξει τη μπάλα. Μετά από πολύ ώρα στο παιχνίδι η ΑΕΛ είχε τελική προσπάθεια με σουτ του Τσάβες που κόντραρε και κατέληξε στον Ουζόχο η μπάλα, στο 43ο λεπτό.

Με ένα λεπτό καθυστερήσεων το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ομόνοια να προηγείται με 1-0.

Κίτρινες: Σάντος / Λέτσιακς, Λανγκ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου, Ριστέφσκι, Τεϊξέιρα, Σάντος, Ντάβερβελντ, Νταβόρ, Παπαφώτης, Μεντόγιεβιτς, Ριέρα, Τσάβες

Αναπληρωματικοί: Κεραυνός, Φραντζής, Γεωργίου, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Τσέποβιτς, Τόρες, Ανδρέου, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς, Πελέ

Ομόνοια: Ουζόχο, Σέχου, Παπουλής, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέτσιακς, Τζιωνής, Λανγκ, Μιξ, Τσέποβιτς, Λοϊζου

Αναπληρωματικοί: Παναγή, Χοράσκα, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Μπασιρού, Χάμπος, Μποτεάκ, Ατιέμγουεν, Ζαχαρίου, Ντούρις, Κακουλλής