Εντός έδρας νίκη για ΑΕΛ

ΑΕΛ - ΕΝΑΔ 83-79

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League η ομάδα της ΑΕΛ πέτυχε την τέταρτη της νίκη κόντρα στην ΕΝΑΔ με 83-79 και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας:

Μετά από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, η ΑΕΛ επικράτησε με 83-79 της Ύδρα Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ, σε αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Πρωταγωνιστές για την τέταρτη νίκη της ομάδας της Λεμεσού ήταν οι Μπράντον Αβερέτε (23 πόντους, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόρεϊ Μάγκνιγκαντ (23 πόντους, 2 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Ηρακλής Πιττάκας (14 πόντους, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Στο 3′ η ΕΝΑΔ με το καλάθι του Κροφ ήταν μπροστά με επτά πόντους (3-10), με την ΑΕΛ να πλησιάζει στον πόντο (15-16) στο 8′ με το τρίποντο του Αβερέτε. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με λέι απ του Κροφ για τους φιλοξενούμενους (17-21).

Στο 15′ οι γηπεδούχοι με το λέι απ του Μάγκνιγκαντ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (26-26), ενώ ο ίδιος με τρίποντο στο 18′ έβαλε μπροστά την ομάδα του (31-30). Στη συνέχεια, μετά από εναλλαγές του σκορ, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με δίποντο και βολή του Φίσερ που έδωσε προβάδισμα ενός πόντου (36-37) στην ομάδα του Αγίου Δομετίου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Πότε η ΑΕΛ και πότε η ΕΝΑΔ ήταν μποστά στο σκορ, με τους «γαλαζοκιτρίνους» να πετυχαίνουν δύο πόντους περισσότερους (20 έναντι 18) και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 56-55.

Στο 36′ η ομάδα της Λεμεσού, μετά τη βολή του Αβερέτε, πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (72-67), με τους φιλοξενουμένους με τρίποντο του Κροφ και λέι απ του Μόσλεϊ να ισοφαρίζουν λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (72-72). H AEΛ κατάφερε να μείνει μέχρι το τέλος μπροστά στο σκορ, εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 83-79

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 36-37, 56-55, 83-79