Κυριαρχεί ο Άρης…

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ - ΑΕΚ 1-0

Με τον Άρη να είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο κύλησε το πρώτο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Στο 18΄ο Κβάσιουκ έχασε μια αρκετά καλή ευκαιρία μετά από γύρισμα του Μπαμπίκα στην περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι όποτε έβρισκαν ευκαιρία προσπαθούσαν να βγουν γρήγορα μπροστά και να απειλήσουν. Στο 28΄η ΑΕΚ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γουστάβο και στο 30΄ο Μπαμπίκα για τον Άρη έπιασε μια κεφαλιά που έφυγε μόλις έξω από το κάθετο δοκάρι

Η ομάδα του Άρη ήταν καλύτερη και πιο επικίνδυνη στον αγώνα, πιέζοντας την άμυνα της ΑΕΚ, χάνοντας ευκαιρίες όπως και στο 33ο λεπτό με το σουτ του Σιμιόν να περνά έξω. Στο 37΄είχαμε το γκολ για τον Άρη μετά από μια ταχύτατη αντεπίθεση, μπάλα έφτασε δεξιά στην επίθεση στον Σπόλιαριτς, αυτός βρήκε τον Στεπίνσκι που έπιασε τη κεφαλιά και ο Κβάσουκ που μπήκε στη φάση με προβολή έκανε το 1-0.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και στο 43΄είχαμε την όμορφη ατομική ενέργεια του Μπαμπίκα, που άδειασε δύο αντιπάλους στην άμυνα της ΑΕΚ από πλάγια αλλά το σουτ του ήταν χλιαρό και απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. Μετά και το ένα λεπτό των καθυστερήσεων το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Κίτρινες: Μανού, Ντελμίρο / Μάμας,

Κόκκινες: Γουστάβο(2η κίτρινη)

Άρης: Βάνα – Άλβες, Λόπες, Σπόλιαριτς, Μανού, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Κβάσουκ, Σίλντενφελντ, Μουσούντα, Μπαμπίκα, Σιμιόν

Αναπληρωματικοί: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Μπράουν, Σικόρσκι, Ανδρέου, Φράγκος, Μονέ-Πακέ, Ελευθερίου, Ρονκάλια, Ματθαίου, Ιωσηφίδης, Πασέκο

ΑΕΚ: Toύμπας, Τάντι, Λέδες, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα, Ντάρμπισαϊαρ, Τόμοβιτς, Μάμας.

Αναπληρωματικοί: Λεάλ, Άμπραχαμ, Ρομό, Φαράζ, Γκονζάλεζ, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μακρής, Γκιούρσκο, Τιάγκο.