Ευκαιρίες κάνει, γκολ δεν έρχεται και κίνδυνος στις αντεπιθέσεις…

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ 0-0

Να βρει τους τρόπους να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα θα πρέπει να ψάξει ο Απόλλωνας, αφού ευκαιρίες κάνει, αλλά και να βελτιωθεί στην αμυντική λειτουργία του στις αντεπιθέσεις του Ολυμπιακού.

Με τον Απόλλωνα να είναι πολύ πιεστικός και να βρίσκεται συνεχώς μπροστά κύλησε το πρώτο 20 λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Πίττας είχε ένα πολύ ωραίο σουτ που πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια, ενώ ευκαιρία να απειλήσει είχε και ο Νταμπό από πολύ πλάγια που όμως έσωσε ο Μολ. Η μεγάλη όμως ευκαιρία για τους «γαλάζιους» ήρθε από τον Ζράντι που δέχθηκε την πάσα και από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ, που έσωσε εντυπωσιακά και πάλι ο Μολ. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του τελική μετά τα είκοσι λεπτά, ενώ στο 24΄ήταν η σειρά του Αλμπάνη να απειλήσει αλλά το σουτ ήταν εύκολη λύση για τον Μολ.

Η σειρά του Νταμπό για να χάσει νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα ήρθε στο μισάωρο, όταν τον βρήκε πολύ ωραία ο Ζράντι μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Στο 33΄και μετά από αντεπίθεση ο Ολυμπιακός είχε ένα σουτ άστοχο. Με κατοχή της μπάλας και πολλές πάσες οι «γαλάζιοι» προσπαθούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις που έφευγαν ταχύτατα, κάτι που ο προπονητής του Απόλλωνα, καλούσε τους ποδοσφαιριστές του να προσέξουν.

Στο 41΄και σε φάση πάλι αντεπίθεσης του Ολυμπιακού, ο Γιοβάνοβιτς έσωσε από βέβαιη παραβίαση την εστία του Απόλλωνα στο τετ α τετ του Γουίλσον. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στη «λευκή» ισοπαλία 0-0.

Κίτρινες: Σαμπίνια / Πίττας

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Μπόβεδα, Σάλι, Σαρφό, Πεχλιβάνης, Μάντζης, Γουίλσον, Νάνι, Κυριάκου, Ντιανέ

Αναπληρωματικοί: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Γκουστάβο, Κα, Μανρίκε, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Καραγιάννης, Κονφέ, Χαραλάμπους

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς, Μαυρίας, Χάμπος, Κολ, Ζράντι, Αλμπάνης, Πίττας, Νταμπό

Αναπληρωματικοί: Δημητρίου, Φιλιώτης, Ουέλλιγκτον, Β.Γιοβάνοβιτς, Μαλλεκίδης, Σπόλιαριτς, Ίλιεφ, Παπουνασβίλι, Ψύχας, Τζουμ, Γιάγκα