Η Σπόρτινγκ πήρε το «θρίλερ» στο 90΄+7

Αποτελέσματα στην Priemeira League(Πορτογαλίας)

Η περσινή πρωταθλήτρια Πορτογαλίας, Σπόρτινγκ Λισσαβόνας τα βρήκε… σκούρα από τη Μαρίτιμο, ωστόσο, κατάφερε να πάρει εντέλει τη νίκη με 1-0 στο «Αλβαλάδε», στο εναρκτήριο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Primeira Liga.

Το παιχνίδι ήταν «μονόλογος» των «λιονταριών» που είχαν δύο δοκάρια με τους Καμπράλ και Παλίνια και «λυτρώθηκαν» εντέλει στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο πέναλτι του Πόρο, το οποίο κέρδισε ο Καμπράλ από τον γκολκίπερ της Μαρίτιμο Βίκτορ, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κι αποβλήθηκε.

Κάτω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων στην εκτέλεση του πέναλτι κάθισε ο μέσος Έντγκαρ Κόστα (είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές η ομάδα του) και μάλιστα λίγο έλειψε να το… βγάλει, όμως η μπάλα πήγε ψηλά στη γωνία και στο βάθος της εστίας, χαρίζοντας ένα υπερπολύτιμο «τρίποντο» στην Σπόρτινγκ, που πλησίασε στον ένα βαθμό την πρωτοπόρο Μπενφίκα.