Εντός έδρας ήττα για τις Ladies

ΑΠΟΛΛΩΝ LADIES - KHARKIV UKRAINE 1-2

Την ήττα με 2-1 δέχθηκαν οι Ladies κόντρα στη Kharkiv από την Ουκρανία στα πλαίσια του 2ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ladies κατώτερες από προηγούμενες εμφανίσεις, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τη Freda για να έρθει ένα γκολ στα τελευταία λεπτά και οι φιλοξενούμενες να πάρουν την εκτός έδρας νίκη.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τον ρυθμό τους. Οι Ladies μπήκαν πιο καλά κερδίζοντας και δύο κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Στο 11΄δυστυχώς μετά από λανθασμένη εκτίμηση της τερματοφύλακα των Ladies σε σέντρα από δεξιά η Ovdiychuk με κεφαλιά έκανε το 0-1. Η αντίδραση για τις Ladies ήρθε στο 22΄και στο 23΄με δύο σουτ της Hmirova και Lockwood να μην έχουν αποτέλεσμα.

Οι Ουκρανές έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν τα τέρματα τους δύο με τη Boyschenko, στο 28΄, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η Freda έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ωραίο ενέργεια και αφού ντρίμπλαρε την αντίπαλο τερματοφύλακα. Μετά την ισοφάριση και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιτεθούν έχοντας καλές προϋποθέσεις όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Μετά και τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 1-1!

Με αλλαγή για τις Ladies ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο καθώς η Spetsmark πήρε τη θέση της Fonseca. Το πρώτο 15λεπτο της επανάληψης κύλησε χωρίς κάτι το αξιόλογο για να έρθει το 60ο λεπτό και οι φιλοξενούμενες να χάσουν μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από λάθος της άμυνας η σκόρερ για τις Ουκρανές βγήκε μόνη αλλά το πλασέ της έσωσε η τερματοφύλακας των Ladies. Η ομάδα από το Χάρκοβο ήταν πολύ καλύτερη στα 20 λεπτά του ημιχρόνου έχοντας την κατοχή και βγαίνοντας πολύ συχνά στην επίθεση. Οι Ladies προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να βγουν στην επίθεση, κυρίως με μακρινές μπαλιές ψάχνοντας τη Freda.

Στο 88΄η Boyschenko μετά από ασταθή απόκρουση της τερματοφύλακας των Ladies με πλασέ έκανε το 1-2 για τη φιλοξενούμενη ομάδα. Παρά την προσπαθεια στα τελευταία τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων οι Ladies δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι με αποτέλεσμα ο αγώνας να ολοκληρωθεί στο 1-2. Πλέον όλα θα παικτούν στον επαναληπτικό με το έργο της Απόλλωνα Ladies να έχει δυσκολέψει πολύ για πρόκριση.

Κίτρινες: / Shevshuk

Απόλλων Ladies: Baldwin, Abramo, Lester, Visco, Ricks, Hagman(70΄Παναγιώτου), Lockwood, Hmirova, Fonseca(46΄Spetsmark), Sigfusdottir, Freda

Αναπληρωματικές: Ματθαίου, Ιωαννου, Παναγιώτου, Ευστρατίου, Κυνοσίδου, Γεωργίου, Γιάννου, Hardi, Oppong, Spetsmark, Etim, Anokye

Kharkiv: Yaman, Basanska(45΄Kochyeva), Shmatko, Aleksanyan, Khavaska, Shevchuk(80΄G.Voronina), Apanaschenco, Petryk, Boysechenko, Ovdiychuk, Sadikoglu

Αναπληρωματικές: Mostova, Svidunovich, Spacojevic, Kupiak, Voronina, Utitskikh, G.Voronina, Kochnyeva