Επίδειξη ανωτερότητας και άνετο προβάδισμα με 100άρα για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ήταν καθολικά ανώτερος και συνέτριψε 100-72 το Λαύριο στον πρώτο μεταξύ τους τελικό, κάνοντας το 1-0 στη σειρά που θα αναδείξει τον πρωταθλητή.

Το Λαύριο έχει ήδη πραγματοποιήσει την καλύτερη σεζόν στην ιστορία του, ωστόσο η ποιότητα του Παναθηναϊκού είναι τεράστια και οι «πράσινοι» φρόντισαν να το αποδείξουν στον πρώτο τελικό της Stoiximan Basket League, στον οποίο επιβλήθηκαν 100-72 της ομάδας του Χρήστου Σερέλη.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε εντυπωσιακά τόσο το πρώτο ημίχρονο (προηγήθηκε 15-0) όσο και το δεύτερο (μπήκε με επιμέρους 13-0) και απομακρύνθηκε στο σκορ, έτσι ώστε το Λαύριο να μην μπορέσει να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Πέντε διψήφιοι για τους νικητές (Παπαγιάννης, Μήτογλου, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Κασελάκης), με τον Παπαπέτρου να μοιράζει 12 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο (13 συνολικά)! Επίσης πέντε διψήφιους παίκτες είχε το Λαύριο, με πρώτο σκόρερ τον Κόζι (15π. με πέντε τρίποντα).

Το Σάββατο (5/6, 17:00) ο δεύτερος τελικός στην έδρα του Λαυρίου.

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, σε αντίθεση με το αγχωμένο Λαύριο, και προηγήθηκε 15-0 στο 5ο λεπτό, με τον Παπαγιάννη να έχει πετύχει τους 8 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέτυχε τους πρώτους της πόντους στα 4’40’’ για το τέλος του δεκαλέπτου με τον Ντέιβις. Μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου, Μήτογλου και Κασελάκης πρωταγωνίστησαν για το 24-8 υπέρ των γηπεδούχων, την ώρα που Ντέιβις και Ντιαλό είχαν μοιραστεί τους πόντους του Λαυρίου.

Οι πράσινοι έφτασαν στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου στο +22 (30-8), αλλά στη συνέχεια «έβρεξε» τρίποντα από τους φιλοξενούμενους (8 συνολικά στην 2η περίοδο). Έτσι, αρχικά μείωσαν στους 15 πόντους στο 15’ (35-20) και στη συνέχεια στους 13 για το 44-31 στο 18’. Εντέλει, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ανάπαυλα με το υπέρ του 52-34, έχοντας για πρώτους σκόρερ τους Παπαγιάννη και Μήτογλου, ενώ ο Παπαπέρου είχε ήδη σημειώσει απίστευτη επίδοση στις ασίστ με 12.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με ένα επιμέρους 13-0 και έπειτα από 3,5 λεπτά αγώνα έφτασαν τη διαφορά στο +31 (65-34), με τον Γουάιτ να έχει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Το ηθικό των παικτών του Λαυρίου έπεσε εμφανώς μετά από την απομάκρυνση των πράσινων και στο 28’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +35 (77-42) με τρίποντο του Μποχωρίδη, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 79-47.

Η τελευταία περίοδος προσφερόταν ως μια καλή ευκαιρία «προπόνησης» ενόψει της συνέχειας της σειράς για τις δύο ομάδες, Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 100 πόντους λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με γκολ-φάουλ του Όγκαστ, με το 100-72 να είναι και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72

Παναθηναϊκός-Λαύριο 100-72