Νίκη Ευρώπης για την Τότεναμ

ΤΟΤΤΕΝΑΜ - ΓΟΥΛΒΣ 2-0

Η Τότεναμ επικράτησε σήμερα (16/5) στο γήπεδο της με 2-0 της Γουλβς, για την 36η ημέρα του πρωταθλήματος της Premier League, και ενίσχυσε την προσπάθεια της για να συμμετάσχει στο Europa League της επόμενης περιόδου. Η ομάδα του Λονδίνου έφθασε στη νίκη με τα γκολ των Κέιν (45′) και Χόιμπιεργκ (62′).

Νωρίτερα, η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε στο τελευταίο 15λεπτο να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, στην έδρα της, κόντρα στην Άστον Βίλα με 3-2. Η ομάδα του Ρόι Χόντζσον βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό (ΜακΓκιν), ισοφάρισε στο 32′ με τον Μπεντέκε, δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Μπέρμιγχαμ προηγήθηκε ξανά με τον Ελ Γκάζι, και στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Λονδίνου αντεπιτέθηκε και πήρε τη νίκη με τα τέρματα των Ζαχά (76′) και Μίτσελ (84′).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 36ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Premier League έχουν ως εξής:

Μάντσεστερ Γ.-Λέστερ             1-2

(15' Γκρίνγουντ - 10' Τόμας, 66' Σογιοντσού)

Τσέλσι-Άρσεναλ                   0-1