Παλεύει μόνος του ο Γιακουμάκης

Ο Γιώργος Γιακουμάκης δίνει τον καλύτερο εαυτό του, κάνει ό,τι μπορεί για να κρατήσει «ζωντανή» τη Φένλο αλλά μόνος του δεν μπορεί να την διατηρήσει στην Eredivisie.

Ο Έλληνας διεθνής επιθετικός σκόραρε απόψε βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα ύστερα από 1,5 μήνα (από τις 14 Μαρτίου), όταν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό στον εντός έδρας αγώνα με τη Βάαλβαϊκ, απέναντι στον Έλληνα τερματοφύλακα Κώστα Λάμπρου μάλιστα και στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής, αλλά η ομάδα του υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ, προηγήθηκαν 2-1, η Φένλο έκανε τη δική της ανατροπή φτάνοντας στο 3-2, αλλά τα τεράστια αμυντικά προβλήματά της την οδηγούν στον υποβιβασμό.

Αντίθετα, ο Γιακουμάκης διαπρέπει καθώς έφτασε τα 25 τέρματα στο πρωτάθλημα την εφετινή περίοδο, παραμένει πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία κι έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην Ιστορία του συλλόγου που πετυχαίνει 25 γκολ σε μια σεζόν, ξεπερνώντας τον Χανς Σλέβεν, που είχε σημειώσει 24 γκολ την περίοδο 1958-59.