«Καθάρισαν» οι Τούρκοι για τη Λιλ

Λιλ-Νις   2-0

Μετά το χατ-τρικ κόντρα στη Λιόν, ο Μπουράκ Γιλμάζ οδήγησε σε ακόμα μία νίκη τη Λιλ. Με δικό του τέρμα, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ άνοιξε το σκορ στο 2-0 επί της Νις στο «Πιέρ Μορουά» για την 34η αγωνιστική, επιστρέφοντας – μετά από λίγες ώρες – στην κορυφή της Ligue 1.

Ο 35χρονος Τούρκος φορ έφτασε τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα, παίρνοντας την ασίστ του Τζόναθαν Νταβίντ και «εκτελώντας» έξω από την περιοχή τον Βάλτερ Μπενίτεθ στο… 13ο λεπτό. Ένας άλλος Τούρκος, ο δεξιός μπακ Μεχμέτ Τσελίκ, διπλασίασε τα τέρματα της Λιλ κι ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί για τους φιλοξενούμενους, με δεύτερη κίτρινη, ο Ζορντάν Λοτομπά.