Ο γκολκίπερ της Σεβίλης, Μπόνο, σε ρόλο… σέντερ φορ

Απίστευτο κι όμως αληθινό... με Μπόνο

Η Σεβίλη «έκλεψε» το βαθμό στην έδρα της Βαγιαδολίδ στο 94ο λεπτό, χάρις στο γκολ του τερματοφύλακά της, Μπόνο, ο οποίος στην τελευταία φάση του ματς είχε προωθηθεί και μετά από σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων κατάφερε με πλασέ να σκοράρει και να «σώσει την παρτίδα» για τους Ανδαλουσιάνους (1-1).

Σκόραρε και έγραψε ιστορία ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης στο 90+4 (videos)

Την τελευταία φορά που είχε σκοράρει γκολκίπερ στην La Liga ήταν στις 21 Ιανουαρίου, όταν ο 29χρονος πορτιέρε της Εϊμπάρ, Μάρκο Ντμίτροβιτς, είχε εκτελέσει πέναλτι στο 12ο λεπτό ανοίγοντας το σκορ στο ματς με την Ατλέτικο.

Όσον αφορά το τελευταίο γκολ που πέτυχε τερματοφύλακας στη ροή αγώνα ήταν στην περίοδο 2010/2011. Τότε ο Ντάνι Αρανθούμπια είχε σκοράρει στην αναμέτρηση ανάμεσα στην Αλμερία και στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Μία ακόμη ευκαιρία που είχε για να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα έχασε η Ουέσκα, η οποία αν και «καιγόταν» για τη νίκη δεν μπόρεσε να την πάρει στην έδρα της απέναντι στην Οσασούνα. Το τελικό 0-0 ναι μεν έφερε στους γηπεδούχους τον πρώτο βαθμό μετά από δύο σερί ήττες, αλλά, όμως, δεν ήταν καθόλου… καλοδεχούμενος στην (βαθμολογική) κατάσταση που βρίσκεται η ομάδα (ουραγός).

Αντίθετα για το συγκρότημα από την Παμπλόνα ήταν ένα ακόμη βήμα προς την επίτευξη του μεγάλου στόχου που έχει και δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία.
Βασικός κι αναντικατάστατος σε ένα ακόμη ματς με την φανέλα της Ουέσκα ήταν ο Δημήτρης Σιόβας.