Ξέσπασε στην Αλαβές η Μπαρτσελόνα

Ο Τρινκάο… έκοβε και ο Μέσι «έραβε» απόψε στο «Καμπ Νου», όπου η Μπαρτσελόνα ξέσπασε στην Αλαβές, την οποία συνέτριψε με 5-1 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής στη La Liga κι έφτασε τη Ρεάλ στη δεύτερη θέση, μειώνοντας εκ νέου στους 8 βαθμούς τη διαφορά από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Να σημειωθεί πως η αποψινή βραδιά ήταν ιδιαίτερη και ιστορική για τον Λιονέλ Μέσι, καθώς έφτασε τις 505 συμμετοχές στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα κι έφτασε στην πρώτη θέση της σχετικής κατάταξης τον Τσάβι.

22χρονος Πορτογάλος, που έχει αξιόλογη συνεισφορά φέτος στην επίθεση της «Μπάρτσα», άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό και στο 36΄ ακυρώθηκε γκολ του Μέσι, για οφσάιντ του Γκριεζμάν. Ο «ψύλλος» όμως χτύπησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-0 κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο.

Η μείωση του σκορ από τον Ριόχα στο 57΄ θορύβησε τους «μπλαουγκράνα», που φρόντισαν όμως να απλοποιήσουν την κατάσταση σκοράροντας δύο γκολ σε ένα δίλεπτο, με τους ίδιους σκόρερ και την ίδια σειρά, για να δώσει εμφατικό τόνο στη νίκη της ομάδας του Κούμαν ο Φίρπο, στο 80ό λεπτό.

Νωρίτερα, χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο «Ιπουρούα» μεταξύ Έιμπαρ και Βαγιαδολίδ. Το αποτέλεσμα δεν εξυπηρέτησε καμία από τις δύο ομάδες, αφού οι μεν γηπεδούχοι είναι 17οι και οι φιλοξενούμενοι, με τους ίδιους βαθμούς, 18οι κι εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Η Βαγιαδολίδ σόκαρε τους Βάσκους όταν προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με εκτέλεση πέναλτι του Μέσα. Η Έιμπαρ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς, με τον Κίκε να σκοράρει στο 23΄ με το… στήθος, αλλά το 1-1 έμελλε να διατηρηθεί ως το τέλος της αναμέτρησης.