Μοιρασιά (1-1) στην Παμπλόνα, ανάμεσα σε Οσασούνα και Αλαβές

Για ένατο στη σειρά παιχνίδι η Οσασούνα έμεινε μακριά από τη νίκη (3 ισοπαλίες, 6 ήττες), παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην Αλαβές, στο ματς που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη LaLiga. Η ομάδα της Παμπλόνα, που έχει να νικήσει από τις 24 Οκτωβρίου (1-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο), βρέθηκε από νωρίς στα… σχοινιά, καθώς έχασε στο 8ο λεπτό τον Ρούμπεν με απευθείας κόκκινη, έπειτα από πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 68′ με τον Τόρες, όμως δεν μπόρεσε να το συντηρήσει για περισσότερο από 8 λεπτά, καθώς ο Λούκας Πέρεθ με πέναλτι στο 76′ έφερε το ματς στα ίσα, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην Αλαβές.

Νωρίτερα, το γκολ του Πορτού μόλις στο 5ο λεπτό έκανε τη… διαφορά υπέρ της Σοσιεδάδ στο μεγάλο βάσκικο ντέρμπι με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, δίνοντας στους φιλοξενούμενους ένα σπουδαίο διπλό στο «Σαν Μαμές» με 1-0 και το πρώτο «τρίποντό» τους μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 16ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος:

Σεβίλη-Βιγιαρεάλ           2-0