Ακόμα ψάχνει τη νίκη η ΑΕΛ!

Ακόμα μια ήττα δέχθηκε σήμερα(13/12) η καλαθοσφαιρική ΑΕΛ που πρέπει να κάνει το κάτι παραπάνω φέτος και να πάρει ψυχολογία. Στον σημερινό αγώνα στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής κόντρα στην Ε.Ν.Π δέχθηκε τη δέκατη της ήττα με 85-64.

Ο αγώνας:

Στις νίκες επέστρεψε η Remedica ΕΝΠ, επικρατώντας για την 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League την ΑΕΛ με 85-64. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Ίνγκραμ με 27 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

H Ένωση με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτιαξε διαφορά πέντε πόντων (18-13), μετά το καλάθι από τον Κουμή, ενώ έκανε ξεκίνημα με τρίποντο του Στάκι στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-13). Μέχρι το 14’ η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει με το δίποντο του Άπολγουάιτ κι ένα λεπτό αργότερα βρέθηκε μπροστά στο σκορ (24-25) με το καλάθι του Φέργκιουσον. Από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους «γαλαζοκιτρίνους» να κλείνουν την περίοδο μπροστά με έναν πόντο (31-32).

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να προηγείται καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 52-48.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο άρχισε με πέντε πόντους του Στάκι που έδωσαν προβάδισμα στους «βυσσινί» (53-52) στο 31’. Στη συνέχεια η Ένωση κυριάρχησε, πετυχαίνοντας συνολικά 37 πόντους στην τέταρτη περίοδο, έναντι 12 της ΑΕΛ και έτσι πήρε το ροζ φύλλο με 85-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 31-32, 48-52, 85-64