Νίκη με ανατροπή για τη Γιουβέντους, διπλό για Λάτσιο

Η Γιουβέντους νίκησε, με ανατροπή, στο τοπικό ντέρμπι την Τορίνο με 2-1, για την 10η αγωνιστική της Serie A. Η «γκρανάτα» προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Νκουλού και οχυρώθηκε στην άμυνα για να διαφυλάξει το σκορ. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας πολιόρκησε την αντίπαλη άμυνα και κατάφερε τελικά να γυρίσει το ματς και να πάρει τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των ΜακΚένι (78′) και Μπονούτσι (89′).

Η Λάτσιο επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε στην έδρα της Σπέτσια με 2-1. Η ομάδα της Ρώμης πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Ιμόμπιλε (15′) και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (33′), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 64ο λεπτό με τον Νζολά. Συνοπτικά τ’ αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σπέτσια-Λάτσιο        1-2
(64' Νζολά-15' Ιμόμπιλε, 33' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)
Γιουβέντους-Τορίνο    2-1