Προϊστορία της τελευταίας πενταετίας του Απόλλωνα κόντρα στον Ερμή

Τον Ερμή αντιμετωπίζει στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής σήμερα(30/8) ο Απόλλωνας εκτός έδρας στις 19:30. Πάμε να δούμε τη προϊστορία που έχει ο Απόλλωνας τα τελευταία πέντε χρόνια στην έδρα του Ερμή.

Από την περίοδο 2014-15 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στον Ερμή ο Απόλλωνας μετράει 4 νίκες και 1 ήττα με ποσοστό επιτυχίας 80%.

Στα πέντε αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 16 γκολ (3,2 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 5 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 2 φορές. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 10 από τα 16 γκολ των “γαλάζιων” επιτεύχθηκαν στο Α’ ημίχρονο ενώ 4 από τα 5 γκολ του Ερμή επετεύχθησαν στο Α’ ημίχρονο!

Στα 5 αυτά παιγνίδια στην τέσσερις φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το Α’ ημίχρονο πανηγύρισε ισάριθμες φορές τη νίκη ενώ στο άλλο την περίοδο 2016-17 έχασε τελικά έστω κι αν προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-1!