Επιστροφή στην Ευρώπη με …υπογραφή Ιμπραίμοβιτς

Ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς  σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, επιτρέποντας στη Μίλαν να νικήσει εκτός έδρας με σκορ 2-1 την Σασουόλο, παραμένοντας αήττητη από την επανεκκίνηση της σεζόν και εξασφαλίζοντας την επιστροφή της στην Ευρώπη, μέσω του στο Europa League.
Η Μίλαν αήττητη σε 10 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, ανέβηκε στην πέμπτη θέση με 59 πόντους, αρκετούς για να της εγγυηθεί τουλάχιστον μια θέση στους προκριματικούς γύρους του Europa League την επόμενη σεζόν.
Ο Ιμπραίμοβιτς, άνοιξε το σκορ στο 19’, ενώ η Σασουόλο, που ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε ο Μπουράμπια στο 45’+2), ισοφάρισε με πέναλτι του Φραντσέσκο Καπούτο, μετά από υπόδειξη του VAR.
Ωστόσο, η Μίλαν ανέκτησε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ξανά με τον 38χρονος Ιμπραίμοβιτς, επίσης όπως και στο πρώτο γκολ, έπειτα από ασίστ του Τσαλχάνογλου.
Στον αγώνα ο τερματοφύλακας της Μίλαν Τζιανλουίτζι  έκανε την 200η εμφάνισή του για τον σύλλογο σε ηλικία 21 ετών.