Έμεινε όνειρο η πρόκριση στους ομίλους, ήττα και εκτός έδρας

ΧΑΡΚΙΒ - ΑΠΟΛΛΩΝ LADIES 3-1

Δεν τα κατάφεραν οι Απόλλων Ladies να κάνουν την υπέρβαση και να ανατρέψουν το 2-1 του πρώτου αγώνα, αφού δέχθηκαν σήμερα(9/9) στην Ουκρανία δεύτερη ήττα με 3-1 και αποκλείστηκαν από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ Γυναικών.

Πιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχες της Χάρκιβ στον αγώνα χάνοντας μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 2΄με την Μπόλντγουιν να σώζει για τις Ladies. Η ομάδα του Απόλλωνα αντέδρασε και στο 10΄ έχασε ευκαιρία να πετύχει το γκολ αλλά η Φρέντα δεν πρόλαβε για κεφαλιά. Η Χάρκιβ στο 15΄πέτυχε το γκολ αφήνοντας εκτεθειμένη την άμυνα των Ladies με τη Βοιτσένκο, που με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα από την Ουκρανία απλοποίησε τα πράματα για πρόκριση στο 20΄αφού και πάλι με εκτεθειμένη την άμυνα των Ladies πέτυχε και δεύτερο γκολ με τη Ovdiychuk.

Οι Ladies προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η ομάδα των γηπεδούχων ήταν ανώτερη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 2-0 για τη Χάρκιβ.

Με αλλαγή ξεκίνησαν οι Ladies στην επανάληψη, προσπαθώντας να κάνουν κάτι στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχες στο 62΄πέτυχαν και τρίτο γκολ με την Ovdiychuk, που πέτυχε το δεύτερο της και πλέον όλα είχαν τελειώσει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι “γαλάζιες” είχαν δοκάρι με τη Φρέντα, ενώ στο 66ο λεπτό μείωσαν σε 3-1 με αυτογκόλ. Όλα πλέον είχαν κριθεί όπως και η πρόκριση και τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά. Στο 74΄η Σπέτσμαρκ έχασε ευκαιρία για τον Απόλλωνα να μειώσει περαιτέρω το σκορ, ενώ στο 76΄έγινε και τρίτη αλλαγή για τις Ladies.

Μετά και τα λεπτά καθυστερήσεων ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τις Απόλλων Ladies να δέχονται και δεύτερη ήττα εκτός έδρας αυτή τη φορά με 3-1 και σε συνδυασμό με την ήττα στο Τσίρειο με 2-1, να αποχαιρετούν το Τσάμπιονς Λιγκ.

Κίτρινες: Kochnyeva, Petryk / Φρέντα

Χάρκιβ: Yaman, Aleksanyan, Apanaschenko, Shmatko, Petryk, Boychenko, Khavanska, Kochnyeva, Sadikoglu, Shevchuk, Ovdiychuk

Αναπληρωματικές: Mostova, Svidunovich, Basanska, Spasojevic, Kupiak, Voronina, Utitskikh, Voronina

Απόλλων Ladies: Μπόλντγουϊν, Ρικς, Λέστερ, Βίσκο(46΄Ιωάννου), Αμπράμο, Χάγκμαν(76΄Ανόκιε), Θόρντις(68΄Παναγιώτου), Λόκγουντ, Σπέτσμαρκ, Χμίροβα, Φρέντα

Αναπληρωματικές: Ματθαίου, Ιωάννου, Χάρντι, Παναγιώτου, Ναλουκένγκε, Ευστρατίου, Οπόνγκ, Γεωργίου, Φονσέκα, Κυνοσίδου, Ετίμ, Ανόκιε