ΑΕΛ: Καταστροφικό πρώτο ημίχρονο… έφερε την ήττα!

Με δύο γκολ που δέχθηκε η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ηττήθηκε από τη Νέα Σαλαμίνα εκτός έδρας, παρά την προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο

Τα δύο γκολ που δέχθηκε η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο έκαναν πολύ δύσκολο το έργο της για να επιστρέψει στο παιχνίδι, αν αναλογιστεί κανείς και τις ελάχιστες επιλογές που είχε στον πάγκο της ο Γιαννέφσκι για να αλλάξει τα δεδομένα. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε πάρα πολύ, είχε ευκαιρίες όμως δεν έφεραν κάποιο γκολ έστω για να μπει ξανά στο παιχνίδι και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα εκτός έδρας με 2-0!

Με γκολ εις βάρος της ΑΕΛ ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού μόλις στο 40 λεπτό ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR καταλόγισε το πέναλτι σε χέρι στην περιοχή μετά από στημένο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντορεγκαράι που έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Η Νέα Σαλαμίνα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι μετά και το γρήγορο γκολ και μάλιστα πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Ντάτκοβιτς μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων βρήκε τον κενό χώρο, ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και πέτυχε το γκολ.

Η πρώτη καλή επιθετική ενέργεια για την ΑΕΛ ήρθε λίγο μετά το μισάωρο του αγώνα. Ο Παπαφώτης είχε ένα στημένο στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, ενώ αφού η μπάλα πέρασε έξω ο Κοντινέλα είχε ένα σουτ που ήταν όμως άστοχο.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ανήκαν στην ΑΕΛ η οποία βγήκε στην επίθεση και προσπάθησε να μειώσει στο σκορ. Είχε δύο κερδισμένα κόρνερ αλλά και δύο σουτ με Παπαφώτη και Σις που δεν βρήκαν στόχο και έτσι μετά τα δύο λεπτά καθυστερήσεων το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Νέα Σαλαμίνα να προηγείται με 2-0!

Με τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ να μειώσει στο σκορ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Τζιάλμα να εκτελεί ένα φάουλ και να έχει διπλό δοκάρι, αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο και στη συνέχεια στο κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Κοντινέλα έπιασε την κεφαλιά για να σώσει ο αμυντικός της Νέας Σαλαμίνας πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε κόρνερ. Πολύ καλά μπήκε η ΑΕΛ στην επανάληψη με το πρώτο δεκάλεπτο της να πιέζει τους γηπεδούχους και να έχει νέα ευκαιρία με τον Μιλιτσεάνου να μην προλαβαίνει να πάρει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

Σε παθητικό ρόλο οι γηπεδούχοι που έδωσαν χώρο στην ΑΕΛ αφού είχαν το προβάδισμα με τους «γαλαζοκίτρινους» να προσπαθούν να πιέσουν για να μειώσουν στο σκορ. Ο αγώνας έφτασε στο 75ο του λεπτό χωρίς να υπάρξει κάτι το αξιόλογο και συνεχιζόταν στο ίδιο μοτίβο. Στα τελευταία λεπτά αλλά και στις καθυστερήσεις που ήταν τέσσερα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους της Νέας Σαλαμίνας να παίρνουν τη νίκη με 2-0 κόντρα στην ΑΕΛ!

Κίτρινες: Άδωνη, Μάντζεκ / Σις, Παντελή, Μπιλοβάρ

Νέα Σαλαμίνα: Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο(87΄Μιγκελίτο), Μάντζεκ(79΄Λεούκο), Σάλαλιχ(66΄Τιάγκο), Καρλίτος(80΄Μαργκάσα), Ντορεγκαράι(66΄Τολεμές), Οφόρι, Ντιακιτέ

Αναπληρωματικοί: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Νικολάου, Τολεμές, Λέουκο, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Σιλβέστρος(63΄Σέρνιχ), Μιλιτσεάνου(90+Κολιάς), Μπιλοβάρ, Τζαλμά, Κοντινέλα(64΄Μπεραχίνο), Σις

Αναπληρωματικοί: Μούριελ, Κυριάκου, Μπεραχίνο, Μιραλάς, Σέρνιχ, Κόλιας, Ιωάννου, Ζαχαρία, Βεσελίνοβιτς, Χριστοδούλου