Θρυλική «άλωση» της Βαρκελώνης με ΜακΚίσικ-Παπανικολάου και ο Ολυμπιακός πάει Βερολίνο!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους ΜακΚίσικ και Παπανικολάου στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός έκανε το break (63-59) κόντρα στην Μπαρτσελόνα για την πρόκριση στο Βερολίνο και το τρίτο σερί του Final 4!

Ο Ολυμπιακός το… ξανάκανε, πέρασε για δεύτερη φορά στη σειρά των πλέι οφ με την Μπαρτσελόνα από την έδρα της και έκλεισε θέση για το φάιναλ φορ της Euroleague για τρίτη σερί χρονιά και 13η στην Ιστορία του. Με «όπλο» την άμυνα και την συγκέντρωση, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 63-59 των «μπλαουγκράνα» στο Game 5, έγραψαν το 3-2 και ετοιμάζονται πλέον για τη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό (24/5) του Βερολίνου, στην πορεία τους για την κατάκτηση του τέταρτου ευρωπαϊκού τίτλου τους (1997, 2012, 2013)!

Το ματς

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Νευρική και άστοχη αρχή από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα από την σκληρή άμυνα της Μπαρτσελόνα, ενώ παράλληλα έκαναν και λάθη. Από την άλλη, ο Λαπροβίτολα μπήκε «ζεστός» για τους Καταλανούς, κάνοντας το σκορ 8-2, στα πρώτα έξι λεπτά. Με την είσοδο των Μιλουτίνοφ, Πετρούσεφ και Γουίλιαμς-Γκος, οι Πειραιώτες έγιναν πιο αποδοτικοί στην επίθεση, ελέγχοντας και ριμπάουντ, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (12-9), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Τραγικό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ να επιστρέφουν και έτσι τον Ερνανγκόμεθ να σπρώχνει την Μπαρτσελόνα σε σερί 6-0, για το +9 (18-9), στο 12’. Οι Γουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοφ «ξεκόλλησαν» τους Πειραιώτες, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και από επιθετικά ριμπάουντ, για το +8 (25-17), στο 16’. Με τον Πίτερς να βοηθά και εκείνος επιθετικά, η ομάδα του Μπαρτζώκα πλησίασε στο καλάθι (25-23) και με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο στα τελευταία λεπτά το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 27-25.

Με τους Κάναν και Πετρούσεφ ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στον πόντο (31-30), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 7-0 Λαπροβίτολα και Αμπρίνες, για το +8 (38-30), στο 24’. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε από τον Πετρούσεφ, ο οποίος έφερε το ματς στο καλάθι (38-36), στο 26’. Ο Πάρκερ έστειλε ξανά τους γηπεδούχους στο +4 (40-36), αλλά οι Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά σκλήρυναν την άμυνά τους και χάρη σε μία βολή του Κάναν και ένα τρίποντο του Παπανικολάου έκλεισαν την τρίτη περίοδο στην ισοπαλία (40-40).

Τραγικός και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός με τους Ερνανγκόμεθ και Λαπροβίτολα να στέλνουν την Μπαρτσελόνα στο +5 (47-42), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με την άμυνά τους, με έλεγχο των ριμπάουντ και τους Μιλουτίνοφ και ΜακΚίσικ, οι οποίοι έτρεξαν σερί 7-0, για το προβάδισμα (47-49), στο 35’. Ο Αμπρίνες ισοφάρισε προσωρινά (49-49), για να ακολουθήσουν τεράστια σουτ από ΜακΚίσικ και Παπανικολάου, για σερί 8-0 από τους Πειραιώτες και το +8 (49-57), στο 37’. Ακολούθησαν φθηνά λάθη από τους παίκτες του Μπαρτζώκα και η Μπαρτσελόνα μείωσε στο τρίποντο (54-57), με τον ΜακΚίσικ να κάνει το κλέψιμο και τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει για το +5 (54-59), στα 17,5’’ πριν τη λήξη. Ο Αμπρίνες μείωσε με δίποντο (56-59), με τον Κάναν να κάνει 2/2 από τη γραμμή, τον Παπανικολάου να κλέβει την μπάλα και να κάνει και εκείνος 2/2, στα 7’’ και ουσιαστικά να δίνει τη νίκη στον Ολυμπιακό με το τελικό 59-63!

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 27-25, 40-40, 59-63