Ιστορική πρόκριση και ασύλληπτο κάζο!

Η Ρουέν αψήφισε τις δύο κατηγορίες που τη χωρίζουν από τη Μονακό και την απέκλεισε στη φάση των 16 του Coupe de France μέσω της διαδικασίας των πέναλτι

Η Ρουέν έκανε την έκπληξη μεγατόνων στη φάση των 16 του Coupe de France, αφού απέκλεισε τη Μονακό με 6-5 στη διαδικασία των πέναλτι, ύστερα από το 1-1 των 120 λεπτών αγώνα στο “”Ρομπέρ Ντιοσόν”.

Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Φολάριν Μπαλόγκουν στο 35ο λεπτό και παρότι παρατάχθηκαν με ορισμένους αναπληρωματικούς, έδειχναν έτοιμοι για μια άνετη πρόκριση. Οι γηπεδούχοι, ομάδα της 3ης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος, ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους με τον Κλεμάν Μπασέν.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το επόμενο γκολ, όμως δεν κατάφεραν να το βρουν και οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Ο Ράντοσλαβ Μαγέτσκι απέκρουσε το πέναλτι του Μουσταφά Μπενζιά και νόμιζε ότι έδινε την πρόκριση στην ομάδα του, όμως στο δέκατο πέναλτι ο Μπαλόγκουν απέτυχε να νικήσει ξανά τον τερματοφύλακα της Ρουέν. Η διαδικασία οδηγήθηκε σε μονές εκτελέσεις, όπου ο Λεονάρ Αγκούν απέκρουσε το πέναλτι του Μαγκνές Ακλιούς κι έδωσε ιστορική πρόκριση στη Ρουέν.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

Σοσό (6) – Ρεν (1) 1-6 (65′ πέν. Βιλτάρ / 24′, 47′ Γκουιρί, 29′ Σαλάχ, 35′, 41′ Καλιμουεντό, 81′ Μπουριζό)

Λιόν (1) – Λιλ (1) 2-1 (40′ Όρμπαν, 47′ Σερκί / 53′ Ριμπέιρο)

Μονπελιέ (1) – Νις (1) 1-4 (75′ Σανιάν / 29′ Ενταγισιμιγιέ, 37′ Λουσέ, 39′ Σο, 62′ πέν. Κλοντ-Μορίς)

Στρασμπούρ (1) – Χάβρη (1) 3-1 (21′ Μπακουά, 36′ Εμέγκα, 90′ Σεναγιά / 30′ Αγιού)

Σεν Πριστ (5) – Βαλενσιέν (2) 1-2 (40′ πέν. Μπενμιντά / 31′ Τζουνγκ, 80′ Ντουκουρέ)

Λε Πουί (4) – Λαβάλ (2) 2-1 (25′, 90+5′ πέν. Μεγέρ / 85′ Τσοκουντέ)

Παρί (1) – Μπρεστ (1) 3-1 (34′ Εμπαπέ, 37′ Ντανίλο, 90+2′ Ράμος / 65′ Μουνιέ)