Τριάρα… τετράδας για την Αταλάντα!

Η Αταλάντα επιβλήθηκε 3-1 της Λάτσιο και εδραιώθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Serie A.

Η Αταλάντα καθάρισε από το α΄ ημίχρονο τον αγώνα της εναντίον της Λάτσιο (3-1) και παραμένει σταθερά στην πρώτη τετράδα της Serie A’, μετά τις αναμετρήσεις της 23ης αγωνιστικής. Το γκολ του Πάσαλιτς στο 16΄, αλλά κυρίως το πέναλτι του Ντε Κέτελερ στην εκπνοή του ημιχρόνου, δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους «Λατσιάλι» που διεκδικούν μια θέση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ο νεαρός Βέλγος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 76΄ φτάνοντας τα 5 στο πρωτάθλημα. Μείωσαν προς το τέλος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Ιμόμπιλε.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:

Λέτσε-Φιορεντίνα      3-2
(17΄ Ουντίν, 90΄+1΄ Πίκολι, 90΄+2΄ Ντοργκού – 50΄ Μαντραγκόρα, 68΄ Μπελτράν)

Έμπολι-Τζένοα         0-0

Ουντινέζε-Μόντσα      0-0

Φροζινόνε-Μίλαν       2-3
(24΄πεν. Σουλέ, 65΄ Ματσιτέλι – 17΄ Ζιρού, 72΄ Γκάμπια, 81΄ Γιόβιτς)

Μπολόνια-Σασουόλο     4-2
(24΄ Ζίρκζε, 73΄ Φάμπιαν, 83΄ Φέργκιουσον, 87΄ Σαλεμάκερς – 13΄ Τόρστβεντ, 34΄ Βολπάτο)

Τορίνο-Σαλερνιτάνα    0-0

Νάπολι-Βερόνα         2-1