Το Κονγκό έκανε την έκπληξη και πέρασε στα προημιτελικά

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στη «φάση των 16» του Κόπα Άφρικα

Η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό έκανε χθες τη μεγάλη έκπληξη, στη φάση των «16» του κυπέλλου Εθνών Αφρικής, που διεξάγεται στην Ακτή Ελεφαντοστού, καθώς νίκησε στα πέναλτι την Αίγυπτο, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μοχάμεντ Σαλάχ, με 8-7 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Κονγκολέζοι πήραν το προβάδισμα στη κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Ελία στο 37′, όμως οι Αιγύπτιοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοχάμεντ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο έξτρα ημίωρο της παράτασης πάλι δεν άλλαξε το σκορ, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι και οι παίκτες του Κονγκό, ήταν πιο εύστοχοι και πήραν τη μεγάλη πρόκριση.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στη «φάση των 16», έχει ως εξής:

Ανγκόλα-Ναμίμπια                 3-0

Νιγηρία-Καμερούν                 2-0

Ισημερινή Γουϊνέα-Γουϊνέα        0-1

Αίγυπτος-Κονγκό                  1-1 (7-8 στα πέναλτι)