«Σβηστό» 2-0 η Ίντερ με Λέτσε

Απόντος του πρώτου σκόρερ της και του πρωταθλήματος, Λαουτάρο Μαρτίνες (15 γκολ), λόγω μυϊκού τραυματισμού, η Ίντερ πέτυχε μία «επαγγελματική» νίκη επί της Λέτσε με 2-0 και διατηρήθηκε στο +4 από τη δεύτερη Γιουβέντους, η οποία νωρίτερα είχε περάσει δύσκολα το εμπόδιο της Φροζινόνε (2-1) εκτός έδρας.

Η σημερινή ήταν η 10η σερί νίκη των «νερατζούρι» επί της Λέτσε (τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαντά στο 84΄) στο πρωτάθλημα (στις 8 από αυτές έχει σημειώσει τουλάχιστον δύο γκολ), η 4η συνεχόμενη στη Serie A, με το συγκρότημα του Σιμόνε Ιντσάγκι να διατηρεί το αήττητο για 11ο διαδοχικό παιχνίδι (9-2-0).

Η αποβολή του Αντουάν Μακουμπού στο 52΄, σε συνδυασμό με το γκολ που ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό από τον Ενζονζέ, έκριναν σε μεγάλο βαθμό το ντέρμπι των ουραγών της 17ης ημέρας, με την Βερόνα να παίρνει την τεράστια νίκη επί της Κάλιαρι με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το λεπτό της αποβολής του Κονγκολέζου μέσου είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στο 12΄ το σουτ του Ματέο Πράτι σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μοντίπο, ενώ στο 39΄ η ομάδα της Σαρδηνίας σκόραρε με τον Εντοάρντο Γκολντανίγκα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ.