Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στον τελικό η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρα πανηγυρική πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου την Παρασκευή (22/12) θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στην πρωταθλήτρια του Κόπα Λιμπερταδόρες, Φλουμινένσε.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα νίκησε 3-0 την Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ιάπωνες να αγωνιστούν για την τρίτη θέση κόντρα στην Αλ Αχλί (22/12).

Η Μάνστσερ Σίτι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι στην Ουράβα, αλλά το αυτογκόλ του Χόιμπρατεν στις καθυστερήσεις την «ξεκλείδωσε». Ο Ματέο Κόβατσιτς έγραψε το 2-0 στο 52΄, ενώ ελέγχοντας το ρυθμό «σφράγισε» τη νίκη-πρόκριση επτά λεπτά αργότερα με γκολ του Σίλβα, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Πλέον οι θριαμβευτές στοχεύουν να γίνουν η τέταρτη αγγλική ομάδα που κατακτά τον τίτλο μετά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τη Λίβερπουλ και την Τσέλσι.