Εκτός έδρας νίκη για Απόλλωνα

Επικράτησε στη Λευκωσία με 83-80 της ΕΘΑ

Με διπλό του Απόλλωνα επί της ΕΘΑ άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με 83-80 και πήραν το τρίτο ροζ φύλλο τους στην τρέχουσα περίοδο, με την ομάδα της Έγκωμης να μένει στις δύο νίκες.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Charles Allen Gill Jr με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Μετά τις εναλλαγές στο σκορ στα αρχικά στάδια του αγώνα, στο 4′ η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 8-7 μετά το τρίποντο του Χατζηκώστα, με τον Απόλλωνα στη συνέχεια να φτιάχνει σερί επτά πόντων και στο 7′ με το λέι απ του Gill προηγήθηκε με έξι πόντους (8-14). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε έπειτα από τρίποντο του Reed και δυο βολές του Hightower για λογαριασμό των γηπεδούχων που μείωσαν στον πόντο (15-16).

Στο 14′, μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα, πρώτα από τον Νεοφύτου και ύστερα από τον Hightower, η ομάδα της Έγκωμης προηγήθηκε με 28-24, ενώ ήταν μπροστά στο σκορ και με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με το δίποντο του Clemons (41-35).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου στο 25′ μετά το λέι απ από τον E. Williams (45-46), με καλάθι του ίδιου καλαθοσφαιριστή μισό λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να φέρνει την ισοπαλία 52-52. Ακολούθησε τρίποντο από τον Clemons για να γίνει το 55-52.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Reed (57-52), με το συγκρότημα της Λεμεσού να δημιουργεί στη συνέχεια σερί 12 πόντων που ολοκληρώθηκε με λέι απ του Σωφρονίου λίγο μετά τη συμπλήρωση 33 λεπτών (59-64). Η αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα κρατήθηκε μέχρι το φινάλε, με το τρίποντο του Χατζηκώστα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος να φέρνει την απόσταση στους δύο πόντους (80-82). Η βολή του P. Williams διαμόρφωσε τελικά το σκορ στο 83-80 για τον Απόλλωνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 41-35, 55-52, 80-83