Υπό τις περιστάσεις καλός και ο βαθμός

Προηγήθηκε, δέχθηκε την ανατροπή αλλά ισοφάρισε η ΑΕΖ και πήρε τον βαθμό στο 2-2 με τη Νέα Σαλαμίνα

Τα κατάφερε η ΑΕΖ να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας έστω και με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις του αγώνα και να μην δεχθεί την ήττα. Αν και προηγήθηκε με τον Ντιγκινί η Νέα Σαλαμίνα ανέτρεψε το σκορ με γκολ των Κατσιαρή και Ντούρμισάι, για να έρθει το αυτογκόλ και να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα μέχρι να έρθει η φάση του πέναλτι για την ΑΕΖ στο 14ο λεπτό με τον διαιτητή να δίνει την παράβαση και τον Ντιγκινί να βάζει μπροστά στο σκορ τους τυπικά γηπεδούχους. Μετά το γκολ η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει ένα εφτάλεπτο αργότερα. Μετά και το γκολ οι δύο ομάδες άνοιξαν τον ρυθμό προσπαθώντας να πετύχουν το δεύτερο τους γκολ, με την ομάδα της ΑΕΖ να χάνει μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Ρέινολντς πρώτα και στη συνέχεια τον Ντιγκινί να μην βρίσκουν στόχο. Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΖ έδειχνε να πατά καλύτερα, ενώ είχαμε εφτά λεπτά καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η δύναμη μπήκε στο παιχνίδι των δύο ομάδων που προσπαθούσαν να επιβληθούν στον αντίπαλο τους. Στο δεκάλεπτο συμπληρωμένο στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα πέρασε μπροστά στο σκορ με δεύτερο γκολ με τον Ντούρμισαι και πλέον η ΑΕΖ ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά για το γκολ της ισοφάρισης. Προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά η κεφαλιά του Ντιγκινί ήταν άστοχη. Στο 73΄ χρειάστηκε η τρομερή επέμβαση του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας για να μην έρθει η ισοφάριση σε απευθείας φάουλ του Κάστρο.

Στα τελευταία λεπτά οι της Νέας Σαλαμίνας έλεγχαν τον αγώνα, ενώ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΖ προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν. Η πίεση αυξανόταν με αποτέλεσμα στο 89΄η Νέα Σαλαμίνα να δεχθεί κόκκινη κάρτα με δεύτερη κίτρινη του Μπεχαράνο. Στο 2ο από τα οκτώ λεπτά καθυστερήσεων η ΑΕΖ ισοφαρίζει με αυτογκόλ του Σεργίου και πλέον κάνει την προσπάθεια της και για την ανατροπή. Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 2-2!

Κίτρινες: Γιουσούφ, Κάστρο / Ναρσίνγκ, Λέουκο, Μπεχαράνο, Βίκτωρος

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής(89΄Φράγκος), Αντωνίου, Σαρφό(89΄Χρίστου), Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς(72΄Σάντος), Χατζηβασίλης(72΄Σιφναίος), Ρουίζ, Ντιγκινί, Γιουσούφ(50΄Ιωσηφίδης)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Αντωνίου, Φοστάβε, Χριστοδή, Σάντος, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Φράγκος, Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Ιωσηφίδης

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Κουσμάνοβιτς, Μπεχαράνο, Κονέ, Ντορεγκαράι, Ντιακιτέ, Κατσιαρής

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Σελέα, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ, Παπαγεωργίου, Λέουκο, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον Σίλβα, Κορομά