Η Ατλέτικο έφερε τα πάνω κάτω στο τελευταίο 10λεπτο με την Βιγιαρεάλ

Με ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο, η Ατλέτικο Μαδρίτης έφερε τα πάνω κάτω με την Βιγιαρεάλ και με το τελικό 3-1 πέτυχε μία σπουδαία νίκη που τη διατηρεί σε… τροχιά τίτλου, μιας κι έχει ματς λιγότερο από τους υπόλοιπους διεκδικητές.

Η επόμενη αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League, Βιγιαρεάλ, προηγήθηκε στο 20΄ με τον Χεράρ Μορένο, αλλά οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν να μπουν στ΄ αποδυτήρια έχοντας ισοφαρίσει με τον Βίτσελ στο 45΄+1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν και δικαιώθηκαν έστω και προς το τέλος της αναμέτρησης με τα γκολ των Γκριεζμάν και Λίνο, ο οποίος «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του στο 85΄, είκοσι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η ενδεκάδα της Βιγιαρεάλ: Γιόργκενσεν, Αλμπέρτο Μορένο (83΄ Ντίαθ), Κουένκα, Αλμπιόλ, Αλτιμίρα, Παρέχο, Κάπουε, Πίνο (46΄ Ακομαχ), Σόρλοτ (36΄ Τέρατς), Χεράρ Μορένο, Μπαένα (74΄ Ρομέρο).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 13ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της LaLiga:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα        4-3
(37΄ Σανσέτ, 45΄+4, 52΄ Γκουρουθέτα, 90΄+7  πεν. Μπερενγκέρ - 25΄ Άσπας, 41΄ Μπαμπά, 66΄ Λάρσεν)
Ράγιο Βαγεκάνο-Τζιρόνα        1-2