Η Λας Πάλμας κέρδισε την Ατλέτικο Μαδρίτης

Μετά από τέσσερα «διπλά» στο στάδιο «Γκραν Κανάρια», η Ατλέτικο Μαδρίτης έπεσε «θύμα» έκπληξης απόψε, γνωρίζοντας την ήττα από την Λας Πάλμας με 2-1 κι έχασε την ευκαιρία, έστω και προσωρινά να «πιάσει» στην κορυφή τις Ρεάλ Μαδρίτης και Τζιρόνα, έχοντας και ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 στο 75ο λεπτό με το γκολ του Ραμίρες, 12 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Ο «μόνιμος» εφετινός σκόρερ των «ροχιμπλάνκος», Άλβαρο Μοράτα, κατάφερε να μειώσει στο 83΄, αλλά παρά την πίεση που άσκησε στο υπόλοιπο του αγώνα το συγκρότημα του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν κατάφερε να «σώσει την παρτίδα».