Coppa Italia: “Μπαμ” της Πάρμα και πρόκριση στους “16”

Η Πάρμα (ομάδα της Serie B) έκανε την έκπληξη στην φάση των «32» του Κυπέλλου Ιταλίας και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησε με 4-2 της Λέτσε στο «Βία ντελ Μάρε» και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16», όπου θ΄ αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Φιορεντίνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο πρώτο μέρος (9΄ Σομ, 29΄ Μπόνι), ωστόσο, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος έφεραν το ματς στα ίσια (54΄ Πίκολι, 76΄ Στεφέτσα).

Κι ενώ όλα έδειχναν… παράταση, η Πάρμα με δύο γκολ στις καθυστερήσεις (90΄+4 αυτογκόλ Πόνγκρατσιτς, 90΄+7 πέν. Μαν) πήρε το «εισιτήριο» για τη συνέχεια του Coppa Italia.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ιταλίας:

Κρεμονέζε-Τσιταντέλα             2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Σαλερνιτάνα-Σαμπντόρια           4-0

Μπολόνια-Βερόνα                  2-0

Τζένοα-Ρετζιάνα                  2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Λέτσε-Πάρμα                      2-4

Ουντινέζε-Κάλιαρι               22:00

Σασουόλο-Σπέτσια                02/11

Τορίνο-Φροζινόνε                02/11

*Στη φάση των «16» έχουν πάρει θέση άνευ αγώνα οι Ίντερ, Φιορεντίνα, Αταλάντα, Μίλαν, Λάτσιο, Ρόμα, Γιουβέντους και Νάπολι.