“Ποδαρικό” με νίκη για τη Λιλ – Το πρόγραμμα της πρεμιέρας

Η Λιλ σημείωσε (χρονικά) την πρώτη νίκη της φάσης των ομίλων του Europa Conference League, καθώς επικράτησε -έστω και δύσκολα- της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 2-0 στο «Stade Pierre-Mauroy» στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής μπαίνοντας με το… δεξί στο group stage.

Οι «λιλουά» βρήκαν ισχυρή αντίσταση απ’ τους Σλοβένους και πήραν προβάδισμα το 43′ με εύστοχο πέναλτι του Ντέιβιντ. Η Ολίμπια έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι Γάλλοι «καθάρισαν» το πρώτο τρίποντό τους στη φάση των ομίλων με το τέρμα του Γιαζίτσι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League 2023/24 έχουν ως εξής: