Γκολ και θέαμα στο «Λος Κάρμενς» με την Γρανάδα να παίρνει το πρώτο της «τρίποντο» (3-2 τη Μαγιόρκα)

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής στη LaLiga

Σ΄ ένα άκρως «χορταστικό» ματς στο «Νουέβο Λος Κάρμενς, με 5 γκολ, χαμένο πέναλτι και πολλές ευκαιρίες, η Γρανάδα κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και με το 3-2 να «σπάσει το ρόδι» στην La Liga, μετά τις δύο σερί ήττες στο ξεκίνημα της σεζόν.

Η ομάδα του Πάκο Λόπεθ είχε και την τύχη με το μέρος της, καθώς στο 18΄ οι νησιώτες έχασαν πέναλτι με τον Μουρίκι (σημάδεψε το δοκάρι), χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσουν.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με 3-1, αλλά το φινάλε της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε «θρίλερ» μετά τη μείωση του σκορ από τον Κόστα στο 87΄. Τελικά, η Γρανάδα άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μετά από τρία ματς έχουν μόλις ένα βαθμό!

Παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 50ό λεπτό (αποβλήθηκε ο Γκονζάλεθ) κι ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ στην έδρα της Κάντιθ, η Αλμερία έμεινε «όρθια» και με το γκολ του 19χρονου Βραζιλιάνου αμυντικού Καϊκι στο 90΄+5 κατάφερε να πάρει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα (1-1), μετά από δύο σερί ήττες.

Το γκολ του 34χρονου αμυντικού Λουίς Ερνάντεθ στο 59΄ φαινόταν ότι θα έδινε στην Κάντιθ τη δεύτερη εφετινή της νίκη στη La Liga (με 1-0 είχε επικρατήσει και στην πρεμιέρα στην έδρα της επί της Αλαβές), ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν «καθάρισαν» το ματς στις ευκαιρίες που δημιούργησαν και στο φινάλε το «πλήρωσαν».

Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν τον αγώνα και οι γηπεδούχοι, καθώς στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαν Εμετέριο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ.