Νίκη με… ανατροπή για τη Μαρσέιγ, πανό «Αθάνατος» στο «Βελοντρόμ» για τον Μιχάλη Κατσουρή

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος

Νικηφόρα ξεκίνησε η Μαρσέιγ τις υποχρεώσεις της στη νέα σεζόν της Ligue 1, λίγες ημέρες πριν τον αγώνα ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό στο «Βελοντρόμ» (15/8) για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ολιμπίκ επιβλήθηκε 2-1 της Ρεμς στη Μασσαλία, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του γαλλικού πρωταθλήματος. Ο Ίτο «πάγωσε» το «Βελοντρόμ» στο 9ο λεπτό, ωστόσο η Μαρσέιγ ισοφάρισε στο 22΄ με τον Ουναχί, ενώ πήρε τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Βιτίνια στο 72΄. «Μελανό» σημείο του αγώνα για τη Μαρσέιγ αποτελεί ο τραυματισμός του Μουγκέ που αντικαταστάθηκε στο 51ο λεπτό.

Ο προπονητής της Μαρσέιγ, Μαρθελίνο, χρησιμοποίησε στη σημερινή αναμέτρηση τους εξής ποδοσφαιριστές: Πάου Λόπεθ, Ζιγκό, Κλος, Μπεμπά, Ουναχί (83΄ Γκεντουζί), Λόντι, Κοντογκμπιά, Ρονζιέ (67΄ Βερετού), Βιτίνια (83΄ Χαρίτ), Μουγκέ (51΄ λ. τρ. Σαρ), Εντιαγέ (67΄ Ομπαμεγιάνγκ).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φίλαθλοι της Μαρσέιγ γέμισαν το «Βελοντρόμ» με πανό αφιερωμένα στη μνήμη του 29χρονου φίλου της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσουρή, ο οποίος δολοφονήθηκε στα αιματηρά επεισόδια που έλαβαν χώρα το βράδυ της περασμένης Δευτέρας στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος:

Νις-Λιλ                  1-1