Εμφατική τεσσάρα για Σέλτικ, ήττα στην πρεμιέρα για Ρέιντζερς!

Η Σέλτικ έκανε εκκίνηση στη σεζόν με το εμφατικό 4-2 της Ρος Κάουντι, με τη Ρέιντζερς αντίστοιχα να χάνει με 1-0 από την Κιλμάρνοκ.

Βίοι αντίθετοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για Σέλτικ και Ρέιντζερς!

Η Σέλτικ έκανε εξαιρετική εκκίνηση στη σεζόν επικρατώντας με το εμφατικό 4-2 της Ρος Κάουντι. Οι «καθολικοί», στην επιστροφή του Μπρένταν Ρότζερς στον πάγκο, μπήκαν πολύ δυνατά και καθάρισαν το ματς από το ημίχρονο με τον Τέρνμπουλ να σκοράρει δις και τον Φουρουχάσι να προσθέτει άλλο ένα για το 3-0 της ανάπαυλας.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Γουάιτ στο 60’, με τον Ο’ Ρίλεϊ δεκατρία λεπτά να γράφει το 4-1. Στις καθυστερήσεις, ο Μπράουν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Από τη μεριά της, η Ρέιντζερς έκανε κακή πρεμιέρα αφού ηττήθηκε με 1-0 από την Κιλμάρνοκ. Σε ένα φουλ ισορροπημένο ματς όπου οι «προτεστάντες» έβγαλαν κακή εικόνα και είχαν μια φλύαρη υπεροχή, ο Λάιονς στο 65ο λεπτό σόκαρε τη Ρέιντζερς και τελικά η Κιλμάρνοκ πήρε σπουδαία νίκη για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.