Απίθανη ανατροπή επί Χάαλαντ η Σκωτία – Νέα αποτυχία για τη Βουλγαρία

Με μία απίθανη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Σκωτία νίκησε 2-1 τη Νορβηγία στο στάδιο «Ούλεβαλ» του Οσλο, παρέμεινε στην κορυφή του 1ου προκριματικού όμιλο του EURO 2024 και έκανε από νωρίς τεράστιο βήμα για να εξασφαλίσει μία θέση στα τελικά της Γερμανίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 61΄ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ερλινγκ Χάαλαντ και έμοιαζαν να πλησιάζουν στην πρώτη νίκη τους, όμως στο φινάλε οι Ντάικς (87΄) και ΜακΛιν (89΄) έφεραν το ματς… τούμπα. Η Σκωτία πανηγύρισε το «3 στα 3», έχοντας νικήσει τον Μάρτιο και την Ισπανία, έχει πλέον οκτώ βαθμούς διαφορά από τους Σκανδιναβούς και έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση.

Τα άλλα δύο απογευματινά ματς ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή. Μαυροβούνιο και Ουγγαρία έμειναν στο 0-0 στην Ποντγκόριτσα και ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση του 7ου ομίλου (με τους Μαγυάρους πάντως να είναι αήττητοι σε δύο παιχνίδια), ενώ στο ντέρμπι των ουραγών του 6ου ομίλου, οι ομάδες του Αζερμπαϊτζάν και της Εσθονίας ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Η εθνική ομάδα της Βουλγαρίας συνεχίζει να απογοητεύει με τις εμφανίσεις της. Η ομάδα της γειτονικής χώρας δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε στη Λιθουανία (1-1), για την 3η ημέρα στον 7ο προκριματικό όμιλο του EURO 2004, μολονότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 17ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λασίτκας. Η Λιθουανία προηγήθηκε με τον Γκιρβάϊντις (15′), για να ισοφαρίσουν οι Βούλγαροι με τον Πετκόφ στο 27ο λεπτό. Στο μεταξύ το Λουξεμβούργο νίκησε με 2-0 το Λιχτενσταϊν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής, αλλά και οι βαθμολογίες στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: