Η Εστρέλα Αμαδόρα στα «σαλόνια»

Η Εστρέλα Αμαδόρα, έκανε την έκπληξη και εξασφάλισε την συμμετοχή της στα «σαλόνια» του πορτογαλικού ποδοσφαίρου, καθώς απέκλεισε στα μπαράζ την Μαρίτιμο, που είχε καταλάβει την 16η θέση στην βαθμολογία της Α` κατηγορίας.

Στο πρώτο ματς, η Εστρέλα Αμαδόρα, που κατετάγη στην 3η θέση της Liga Portugal 2, νίκησε με 2-1 την Μαρίτιμο, που στον χθεσινό (11/6) «επαναληπτικό», νίκησε με το ίδιο σκορ, χάρη στο γκολ του Ραμίρες στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (18` Ξάντας – 26` Λόπες τα άλλα δύο γκολ).

Ετσι, το «εισιτήριο» για την Α` κατηγορία, κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, όπου οι παίκτες της Εστρέλα Αμαδόρα, απεδείχθησαν πιό ψύχραιμοι και πιό εύστοχοι (3-2), πανηγυρίζοντας την άνοδο.