Ταπείνωσε τη Ναντ και στέφθηκε Κυπελλούχος Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της η Τουλούζ!

Κυπελλούχος Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Τουλούζ, επικρατώντας με το εμφατικό 5-1 της Ναντ στον μεγάλο τελικό του «Σταντ Ντε Φρανς»!

Κυπελλούχος Γαλλίας για πρώτη φορά στην Ιστορία της αναδείχθηκε το βράδυ του Σαββάτου (29/04) η Τουλούζ μετά τη νίκη της με το εντυπωσιακό 5-1 επί της Ναντ στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού.

Η Τουλούζ ήταν ασταμάτητη και κατάφερε να προηγηθεί με 4-0 στο 31΄ με δύο τέρματα του Λόγκαν Κόστα (4΄, 10΄) και αλλά δύο του Τάις Νταλίγκα (23΄, 31΄). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ναντ μείωσε στο 75΄ με πέναλτι του Λουτντοβίκ Μπλας αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα (79΄) ο Ζακαρία Αμπουχλάλ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.