Το υπέροχο «παραμύθι» της Βασιλείας συνεχίζεται…

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Europa Conference League

Έχει καταφέρει να προκριθεί με όλους τους τρόπους, «γυριζοντας» πάντα τα σε βάρος της δεδομένα. Η Βασιλεία ξανάκανε το… θαύμα της, παίρνοντας μία μεγαλειώδη πρόκριση στους «4» του Europa Conference League μετά τη νίκη της επί της Νις στην «Allianz Riviera» με 2-1 στην παράταση και μάλιστα με ανατροπή. Την ελβετική ομάδα περιμένει πλέον στα ημιτελικά η Φιορεντίνα για μία θέση στον τελικό της 7ης Ιουνίου στην Πράγα.

Η Νις μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης (μετά το 2-2 στην Ελβετία) με τον Λαμπόρντ στο 9′. Η Βασιλεία ομως είχε υπομονή στο παιχνίδι της, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 86′ με τον Ογκουστίν και να στείλει τον αγώνα στην παράταση, όπου «καθάρισε» την πρόκριση με μία εξαιρετική κεφαλιά ο Άνταμς στο 98ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Europa Conference League:

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)    2-3

(78΄ Σοτίλ, 99΄+2 Καστροβίλι - 9΄ Σόουζα, 65΄ πέν. Βέλντε, 69΄ Σόμπιεχ)

Α' αγ. 4-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 6-4

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο)       4-1 πέν. (2-0 κ.δ. και παρ.)