Με γκολ και ασίστ Μέσι επέστρεψε στις νίκες η Παρί Σεν Ζερμέν

Στις νίκες επέστρεψε η Παρί Σεν Ζερμέν, με νίκη 2-0, στη Νίκαια, για την 30ή αγωνιστική της Ligue 1. O Λιονέλ Μέσι πέτυχε το πρώτο γκολ των Παριζιάνων απέναντι στη Νις, στο 26ο λεπτό, ενώ ήταν ο δημιουργός του δεύτερου, στο 76΄, όταν μετά από δική του εκτέλεση κόρνερ, ο Ράμος σκόραρε με κεφαλιά. Όμως, άξια αναφοράς είναι η εμφάνιση του Ντοναρούμα, αφού κράτησε απαραβίαστη την εστία του με επτά επεμβάσεις. Στο 51ο λεπτό, η Νις έφτασε μία «ανάσα» από την ισοφάριση, αλλά έπειτα από κεφαλιά του Ντάντε, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και σύμφωνα με το VAR δεν πέρασε για χιλιοστά τη γραμμή του τέρματος του Ιταλού!

Με τη νίκη της αυτή η Παρί διατήρησε το +6 από τη Λανς. Από την άλλη, η ομάδα της Νίκαιας έμεινε χωρίς νίκη για πέμπτο σερί ματς και παράλληλα παρέμεινε στους 45 βαθμούς και την 8η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ής αγωνιστικής, αλλά και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue 1 έχουν ως εξής:

Λανς-Στρασμπούρ       2-1
(11΄ Φρανκόφσκι, 64΄ Μεδίνα – 84΄ Γκαμεϊρό)

Ανζέ-Λιλ              1-0