Με «περίπατο» στους «16» η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Χωρίς να «πατήσει το γκάζι» η Αθλέτικ Μπιλμπάο συνέτριψε με 6-1 εκτός έδρας της Ελντένσε και προκρίθηκε άνετα στους «16» του Copa del Rey.

Ο Νίκο Ουίλιαμς στο 35΄ και ο Μπερενγκέρ στο 41΄ έβαλαν τις βάσεις για το άνετο βράδυ των Βάσκων, ενώ στο 59΄ ο θαράγκα ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς, στο 65΄, ο Μπερενγκέρ έκανε το 4-0, μείωσε ο Σοπερόν για τους γηπεδούχους στο 67΄ κι οκτώ λεπτά μετά με το αυτογκόλ του Κορέια ήρθε το 5-1. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 90ό λεπτό ο Μουνιαΐν.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας:

Λα Νούθια -Βαλένθια         0-3
Καρταγένα-Βιγιαρεάλ         1-5
Εσπανιόλ-Θέλτα              3-1 παρ. (1-1 κ.αγ.)
Καθερένιο-Ρεάλ Μαδρίτης     0-1
Θέουτα-Έλτσε                1-0
Λεβάντε-Χετάφε              3-2
Χιχόν-Ράγιο Βαγιεκάνο       2-0
Λογρονιές-Ρεάλ Σοσιεδάδ     0-1