Κορυφή με “πεντάρα” η Φέγενορντ

Η Φέγενορντ ήταν σαφώς ανώτερη και διέλυσε την Εξέλσιορ με 5-1, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Χέρενφεν νίκησε την Καμπούρ με 2-1 και πλησίασε στο γκρουπ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας, ενώ η Φορτούνα Σιτάρντ με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα της Γκρόνιγκεν με 3-2.

Στο μεταξύ, εύκολη ήταν τελικά η αποστολή της Ναϊμέγκεν επί της Βααλβάικ, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 6-1. Η αποστολή των γηπεδούχων ήταν εύκολη από το 11ο λεπτό, όταν και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπελ Χασανί.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος:

Σπάρτα Ρότερνταμ-Τβέντε      1-1
Φόλενταμ-Ουτρέχτη            0-4
Έμεν-Άγιαξ                   3-3
Αϊντχόφεν-Αλκμααρ            0-1
Ναϊμέγκεν-Βααλβαϊκ           6-1
Γκόνινγκεν-Φορτούνα Σιτάρντ  2-3
Χέρενφεν-Καμπούρ             2-1
Φέγενορντ-Εξέλσιορ           5-1