Απόδραση με Σακά και… δεν αφήνει την κορυφή η Άρσεναλ

Δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά πέρασε (και) από το “Elland Road” η Άρσεναλ, επικρατώντας της Λιντς με 1-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League και παρέμεινε για άλλη μία αγωνιστική στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σ’ ένα ματς που καθυστέρησε να ξεκινήσει για περίπου 30 λεπτά, λόγω διακοπής ρεύματος που προκάλεσε ζημιά στα ηλεκτρονικά συστήματα του VAR, οι “κανονιέρηδες” έφτασαν στο “τρίποντο” χάρις στο γκολ του Μπουκαγιό Σακά στο 35ο λεπτό.

Στο 64′ τα “παγόνια” έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσα, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπάμφορντ έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ράμσντεϊλ και το 1-0 δεν άλλαξε…

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπρέντφορντ-Μπράιτον         2-0