Απόλλων – Μεζοκόβεζντ Ζόρι 3-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ισόπαλο το πρώτο φιλικό του Απόλλωνα επί αυστριακού εδάφους

Τα γκολ πέτυχαν οι Νταμπό, Αρτυματάς και Πίττας. Η Μεζοκόβεζντ Ζόρι από το 63λεπτο αγωνιζόταν με 10 παίκτες. Ο Ζόρνιγκερ επέλεξε δύο 11άδες σε κάθε ημίχρονο.

Το πρώτο φιλικό παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους δίνει ο Απόλλωνα, στις 18:00 (ώρα Κύπρου), με αντίπαλο την Μεζοκόβεζντ Ζόρι.

Τη δημοσιογραφική κάλυψη του αγώνα παρέχει το γραφείο τύπου των Πρωταθλητών.

Παρακολουθείστε σε Live γραπτή μετάδοση το φιλικό του Απόλλωνα.

Έναρξη αγώνα

3’ Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Απόλλωνα από τα αριστερά και πρώτη τελική προσπάθεια με τον Χαμάς το σουτ του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του αντιπάλου τερματοφύλακα.

Με σχηματισμό 3-5-2 αγωνίζεται ο Απόλλωνας

5’ Πιο επιθετικά μπήκε ο Απόλλωνα που απείλησε δυο φορές σ´ ένα λεπτό με τους Βα και Νταμπό, τα σουτ των οποίων πέρασαν εκτός εστίας.

6′ ΓΚΟΛ για την Μεζοκόβεζντ Ζόρι. Οι Ούγγροι στη πρώτη επιθετική προσπάθεια τους, μετά από γρήγορη αντεπίθεση άνοιξαν το σκορ 0-1.

10´ Μεγάλη ευκαιρία για τους “γαλάζιους” με το σουτ του Βα να αποκρούει ενστικτωδώς ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

12’ Ωραίος συνδυασμός Νταμπό – Βά με το σουτ του Βα να εξουδετερώνει δύσκολα ο αντίπαλος κήπερ.

20’ Επικίνδυνη αντεπίθεση από τους Ούγγρους, οι οποίοι είχαν την 2η τελική προσπάθεια τους στον αγώνα.

23’ Προσωρινή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

34′ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες το τελευταίο 10λεπτο.

Με σχηματισμό 4-4-2 αγωνίζεται ο Απόλλωνας

35′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό έκανε το 1-1 με πλασέ εντός περιοχής.

45’ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα σε ανεπανάληπτο τετ α τετ του Βα μετά από φοβερή (30αρα) μπαλιά του αρχηγού Χαράλαμπου Κυριάκου.

Αποτέλεσμα ημιχρόνου 1-1.

Με νέα 11άδα στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Μαυρία, Αλεσαμί, Αρτυματά, Νογιόκ, Τζουμ, Ντανίλο, Καμπράλ, Πίττα, Γιάνγκα και Ίντζα.

Έναρξη β´ ημιχρόνου

49′ ΓΚΟΛ για την Μεζοκόβεζντ Ζόρι με κοντινό πλασέ 1-2.

53’ Δυνατό σουτ του Πίττα πέρασε πάνω απο την αντίπαλη εστία.

Δεν έχει ρυθμό ο Απόλλωνας στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου.

63’ Αποβολή για τους Ούγγρους. Συνεχίζουν με 10 παίκτες. Από την αρχή του αγώνα υπήρχαν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα από μέρους τους.

68′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Παναγιώτης Αρτυματάς με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπόλιαριτς έκανε το 2-2.

71′ ΓΚΟΛ η Μεζοκόβεζντ Ζόρι. Οι Ούγγροι έκαναν το 3-2 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.

73′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ποντικός παίρνει την θέση του Μαυρία.

75′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας έκανε το 3-3.

77′ Μεγάλη ευκαιρία με το Πίττα για τον Απόλλωνα.

82′ Δυνατό σουτ του Ντανίλο η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα πάλι με τον Πίττα που πλάσαρε εξαιρετικά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον τερματοφύλακα των της αντίπαλης ομάδας να αποκρούει.

90′ Νέα ευκαιρία με Τζουμ που αστόχησε σε τετ α τετ.

Τέλος αγώνα Απόλλων – Μεζοκόβεζντ Ζόρι 3-3.