Άγγλοι και Γερμανοί “πάγωσαν” την Ανδαλουσία

Γουέστ Χαμ και Αϊντραχτ Φρανκφούρτης «πέταξαν έξω» από τη συνέχεια του Europa League τις δύο ομάδες της Ανδαλουσίας, Σεβίλλη και Μπέτις αντίστοιχα, παίρνοντας θριαμβευτικές προκρίσεις στους προημιτελικούς της διοργάνωσης στη διαδικασία της παράτασης με 2-0 και 1-1.

Η πολυνίκης του Europa League, Σεβίλλη (6 τρόπαια), δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο στον τελικό που θα διεξαχθεί στην έδρα της (Σάντσεθ Πιθχουάν) στις 18 Μαΐου.

Παρότι νίκησε με 1-0 στην έδρα της πριν από μία εβδομάδα την Γουέστ Χαμ, οι Λονδρέζοι βρήκαν το κουράγιο ν΄ αντιδράσουν στη ρεβάνς κι αφού έστειλαν το ματς στην παράταση, κατάφεραν με το γκολ του Γιαρμολένκο στο 112΄ να πάρουν το “εισιτήριο” για τους προημιτελικούς του Europa League.

Το “θρίλερ” της Φρανκφούρτης βρήκε τελικά την Αϊντραχτ να πανηγυρίζει, παρά το εντός έδρας 1-1 με την Μπέτις. Οι Γερμανοί που είχαν νικήσει με 2-1 στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν” κρατούσαν για 90 λεπτά ανέπαφη την εστία τους, αλλά στην εκπνοή ο Ιγκλέσιας με το γκολ που πέτυχε έστειλε το ματς στο επιπλέον μισάωρο.

Εκεί, όπου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (120΄+1) ο Χιντερέγκερ “λύτρωσε” τους γηπεδούχους με το τέρμα της ισοφάρισης, αν και προς στιγμή οι καρδιές των παικτών, των ανθρώπων του πάγκου και των οπαδών… σταμάτησαν για μερικά δευτερόλεπτα έως ότου ο ρέφερι του ματς δείξει… σέντρα μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς της φάσης των «16» στο Europa League:

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Ρέιντζερς (Σκωτία)                2-1

(10΄ Ίβανιτς, 90΄+5 πεν. Μπεν – 56΄ Κέντ)

Α΄ αγ. 0-3: Προκρίθηκε η Ρέιντζερς με συνολικό σκορ   4-2

Μονακό (Γαλλία)-Μπράγκα (Πορτογαλία)                       1-1