Ευ”Χ”αριστημένοι και οι δύο… Ανανέωσαν ραντεβού για τα πλέι-οφ!!!

ΠΑΦΟΣ - ΑΡΗΣ 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο Παφιακό με τον Άρη παρόλο που προηγήθηκε με τον Σικόρσκι, δέχθηκε την ισοφάριση από τον Χαμαντί και ο αγώνας ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία. Ο βαθμός πολύ καλός για τον Άρη υπό τις περιστάσεις, ενώ για την Πάφο “χρυσός” αφού την έβαλε στην εξάδα για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο 20λεπτο του αγώνα στο Παφιακό με τον Άρη να προσπαθεί και να έχει πιο πολλή ώρα τη μπάλα στην κατοχή του, ενώ η Πάφος φανερά επηρεασμένη δεν μπορούσε να απειλήσει. Ένα σουτ του Ζαίρο για τους φιλοξενούμενους από πλάγια στην περιοχή ήταν άστοχο, ενώ στο 28΄ λεπτό, ο τερματοφύλακας του Άρη έδωσε την ευκαιρία στην Πάφο να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όμως το σουτ που έγινε αποκρούστηκε από τον Μπρόρσον.

Στο 30΄ ο Άρης ανέβηκε στην επίθεση με τον Ρογκάλια να βγάζει σέντρα, η μπάλα να κτυπά στο χέρι του Πάντσεον και μετά από παρέμβαση του VAR να δίνεται σωστά πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σικόρσκι που ήταν εύστοχος και έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε ευκαιρία με το σουτ του Σεμέδο να κοντράρει και να περνά κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να προηγείται με 0-1, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι τα τελευταία λεπτά διεξήχθησαν υπό βροχή.

Η Πάφος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας την ισοφάριση όμως εύκολα η άμυνα του Άρη ανταποκρινόταν. Μάλιστα ήταν αυτή που έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μόργκαν να πλασάρει όμως ο Ταλίς να σώζει στη γραμμή του τέρματος την Πάφο.

Μετά και τη μια ώρα παιχνιδιού η Πάφος μέσα σε ένα δίλεπτο έχασε μεγάλες ευκαιρίες με σουτ που έγιναν με το πρώτο να βρίσκει στο δοκάρι, ενώ το δεύτερο πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι. Ο Άρης κρατούσε καλά όμως στο 75΄ήρθε η ισοφάριση για την Πάφο με την κεφαλιά του Χαμαντί, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε μεγάλη ευκαιρία να γυρίσει το παιχνίδι, όταν βγήκε μόνος τρία λεπτά μετά το γκολ του αλλά ο Βάνα ενήργησε άψογα και απέκρουσε το πλασέ.

Μετά και τα λεπτά των καθυστερήσεων ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παίρνουν απο ένα βαθμό και τον αγώνα να τελειώνει στο ισόπαλο 1-1!

Κίτρινες: Πάντσεον, Πάνιτς / Μόργκαν, Ρογκάλια

Πάφος: Ρούντκο, Παλάσιος, Κβίντα, Σεμέδο, Ζάιρο, Αουρέλιο(46΄ Αλ Κανταουί), Φουρ, Πάνιτς, Πάντσεον, Χότσκο(46΄Ταλίς), Τόμετσακ

Αναπληρωματικοί: Πέτρου, Αντός, Κοβάσεβιτς, Ντούγκλας, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Χαμάντι, Μιχαήλ, Ταλίς, Ντράγκομιρ, Πάζιτς

Άρης: Βάνα, Ρογκάλια(Μουσουντά), Σίντεφελντ, Μόργκαν(59΄Σιμιόν), Σπόλιαριτς(54΄Στεπίνσκι), Γιαγκό, Μπόγκναρ(46΄Μπαμπίκα), Γιαμπλόνσκι, Σικόρσκι(75΄Ματθαίου), Πακέ, Μπρόρσον

Αναπληρωματικοί: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Στεπίνσκι, Ελευθερίου, Ανδρέου, Μουσουντά, Ματθαίου, Κορομά, Μπαμπίκα, Ιωσηφίδης, Σιμιόν, Ματθαίου, Φλορίς